
Coffee Roasting Championship er en konkurranse arrangert av SCA. Konkurransen er blitt arrangert siden 2013. Vinner en av denne konkurransen er den kaffebrenneren som best klarer å få frem de karakteristiske kvaliteter i en spesifikk kaffe.
Kvalifisering & informasjon NM Coffee Roasting 2025
- Deltager må være ansatt ved et brenneri som både er registrert og lokalisert i Norge og
har et produksjonsvolum på over 2 tonn per år. - Inntil 25 plasser fordeles etter «første mann til mølla» prinsippet. Kun én deltager kan
representere den enkelte brenneri. - Påmelding sendes marit@kaffe.no senest og innen 2.februar. Merk «PÅMELDING KVALIFISERING BRENNE-NM». Få med all informasjon:
-
- Navn på brenneri (+ telefonnummer).
- Navn på deltager (+ telefonnummer og e-post adresse).
- Leveringsadresse og kontaktperson for mottak av konkurransekaffe.
- Faktura-adresse.
- Brenneriet forplikter seg til å kjøpe og forhåndsbetale for 1 sekk av kvalifiseringskaffen.
Det kommer mer informasjon både om type kaffe, pris og leverings-betingelser etter
påmelding. - 2 kg av den brente kaffen leveres til SCA/NKI senest fredag 10.april før kl 15.00. Her
blir kaffen anonymisert og kodet. Basert på resultater fra blind-cupping med 2 ulike
dommerpanel, går de 6 beste videre til NM-konkurransen som blir avholdt 7. og 8. mai i
Oslo hos rRebel Coffee Works. - Kaffen: Det blir gitt informasjon om kvalifiserings-kaffen etter påmeldingsfristen. Ingen
norske brennerier har akkurat denne kaffen i sitt sortiment. Den resterende mengde
kaffe man har igjen, kan man selge og markedsføre slik man måtte ønske. Det vil ikke bli
mulig å kjøpe mer av denne kaffen.
Vinneren av NM blir Norges representant i VM i Brussel, Belgia 25.-27. Juni 2026.
Konkurransen har 3 hovedområder:
- Pre-Roasting: Analysere råkaffe ved fuktighetsnivå, tetthet, størrelse og defekter. Prøvebrenning.
- Production Roasting: Deltageren brenner sin konkurransekaffe i henhold til sitt valg av brenne profil.
- Production Roast Evaluation: Blind cupping av konkurransekaffen.
Konkurranseregler:
- I NM benyttes samme regler og poengskjema som brukes i VM, og vi benytter alltid den nyeste oppdateringen. Regler, poengskjema og nøyaktig forklaring finner du HER!
Krav til deltagerne:
- Deltagerne i NM må ha norsk pass eller kunne dokumentere opphold, arbeid eller studie i Norge de siste 2 år før VM dato, hvorav siste 12 måneder før NM dato.
- Deltagerne må gi beskjed om de ikke tillater at de kan fotograferes og filmes, og at dette brukes på en flatterende måte på alle plattformer SCA Norway finner naturlig.
- Må kunne delta i Barista landslaget. Det betyr at vinnere må kunne stille til utvalgte arrangementer, etter nærmere avtale.
Krav til medlemskap:
- Det er ikke krav til deltagerne i konkurranser at de er medlemmer av SCA, men vi oppfordrer alle til å bli medlemmer enten privat eller å melde sine bedrifter inn i SCA.
Hvordan bli medlem?
- Følg instruksjonene HER